Update Circulair Doen: acht gemeenten gaan gedragsmaatregelen testen
Binnen het programma Circulair Doen testen koplopersgemeenten nu 8 gedragsmaatregelen uit. Dit is het resultaat van een oproep van het team aan gemeenten begin 2025. Met deze onderzoeken toetst Circulair Doen welke interventies écht werken om circulair gedrag bij inwoners aan te moedigen. Effectieve maatregelen krijgen een plek in de Toolbox Circulair Gedrag, zodat ook andere gemeenten hiermee aan de slag kunnen.
Wie test wat?
Voor bijna alle maatregelen heeft het team inmiddels een gemeente gevonden. Zo test Circulair Doen onder andere reparatievouchers in Amsterdam, een meubelpaspoort en de reparatiebalie in Utrecht. Veenendaal test hoe inwoners meer gebruik kunnen maken van deelplatforms. Samen met Amersfoort en Breda gaat Circulair Doen het CE-narratief toepassen in beleid. Ook maakt Amersfoort werk van minder kopen in de winkelstraat en Wageningen test een verbod op reclame in de buitenruimte. Het team voert nog gesprekken met een laatste gemeente over een pilot met tweedehands kleding in winkels. Om de effectiviteit goed te meten worden alle testen ondersteund door gedragsexperts van bureau Dijksterhuis & Van Baaren.
Wat levert dit op?
Effectieve maatregelen krijgen een plek in de Toolbox Circulair Gedrag. Andere gemeenten kunnen deze vervolgens eenvoudig overnemen en opnemen in hun CE-beleid. Hiervoor ontwikkelt Circulair Doen ook een ondersteuningsregeling voor 2026 en verder – daarover binnenkort meer. Verder is het team bezig met de Toolbox Circulair Gedrag vormgeven.
Meedenken over hoe deze toolbox eruit moet zien? Of wilt u samenwerken? Neem contact op via circulairgedrag@rws.nl.